Vazektomija

Tai vyrams atliekama operacija, kurios tikslas – permanentinė kontracepcija arba sterilizacija (nevaisingumas). Operacijos metu perkerpami, perrišami, uždeginami ar kitaip pažeidžiami sėkliniai latakai, ko pasekoje orgazmo ir ejakuliacijos metu sustabdomas spermatozoidų patekimas į šlaplę, taip išvengiama moters apvaisinimo.

Kada atliekama vazektomija?

Dažniausiai vazektomija atliekama kontracepcijos tikslais. Retais atvejais vazektomija atliekama pasikartojančio sėklidės prielipo, ar sėklidės uždegimo prevencijai.

Vazektomija dažna operacija, labiau populiari išsivysčiusiose ir ekonomiškai pažengusiose šalyse. Mažiausiai išsivysčiusiose šalyse vazektomija atliekama tik 0,1% vyrų, tuo tarpu Šiaurės Amerikoje bei Europoje vazektomija atliekama apie 10% vyrų, kai kuriose šalyse net iki 20% vyrų.

vazektomija

Kaip atliekama vazektomija?

Šios operacijos atlikimo metodų daug. Mūsų klinikoje atliekamos vazektomijos metodikos aprašymas: vazektomijos metu atliekami du apie 1cm dydžio pjūviai. Identifikuojamas ir į pjūvio paviršių iškeliamas sėklinis latakas. Iškerpamas apie 1cm sėklinio latako fragmentas ir pašalinamas. Kiekvienas sėklinio latako galas perrišamas medicininiu siūlu po du kartus. Sėklinio latako abu laisvi galai papildomai koaguliuojami (uždeginami) elektrokaustikos pagalba. Pjūvis užsiuvamas vienu siūlu. Siūlas tirpus ir pats ištirpsta per 2-3 savaites.

Ar atliekant vazektomiją taikoma narkozė?

Vazektomiją galima atlikti tiek vietinėje, tiek bendrinėje nejautroje. Kadangi operacija yra ir taip pakankamai stresinė situacija, mūsų klinikoje atliekant vazektomiją taikoma intraveninė nejautra: į veną suleidžiama medikamentų, pacientas užmiega ir nieko nejaučia operacijos metu. Po operacijos pacientas klinikoje dar praleidžia apie 3 valandas.

Ar po vazektomijos iškarto tampama nevaisingu?

Po vazektomijos vyras iš karto netampa nevaisingu. Sėkliniame latake bei sėklinėse pūslelėse vis dar yra gyvybingų spermatozoidų, kurie gali sukelti nepageidaujamą nėštumą. Lytinius santykius galima turėti savaitė po operacijos, tačiau vis dar reikalinga apsauga. Kartais spermatozoidai lytiniuose latakuose išlieka gyvybingi iki 6 savaičių po operacijos. Norint įsitikinti, kad operacija sėkminga, reikia atlikti dvi spermatogramas (spermos kokybės tyrimus), kuriose neturi būti randama spermatozoidų.

Koks vazektomijos efektyvumas?

Vazektomija, kaip kontracepcijos priemonė, efektyvumu nusileidžia tik susilaikymui nuo lytinių santykių. Vazektomija yra 11 kartų efektyvesnė už peroralinius hormoninius kontraceptikus bei 6 kartus efektyvesnė už prezervatyvo naudojimą. Nepaisant to, 1 iš 2000 atvejų yra nesėkmingas. Taip dažniausiai atsitinka dėl nukirptų sėklinių latakų rekanalizacijos, ar neteisingai atliktos operacijos.

Psichologinis operacijos efektas

Apie 90% vyrų patenkinti tuo, kad atliko vazektomiją, tačiau net 7-10% to gailisi. Dažniausiai gailisi tie vyrai, kurie atliko operaciją būdami jauni, arba kai poroje vazektomijos norėjo tik vienas žmogus.

Kur dingsta spermatozoidai?

Po vazektomijos sėklidės toliau gamina spermatozoidus, tačiau jie, dėl sėklinio latako vientisumo panaikinimo, negali patekti į varpą. Spermatozoidai sėklidėse pradedami ardyti ir absorbuojami atgal į organizmą. Didžiąją dalį absorbuoja sėklidės prielipo membranos, likę spermatozoidai suardomi makrofagų (organizmo imuninės ląstelės).

Ar vazektomija turi įtakos vyriškiems hormonams ?

Vazektomija neturi įtakos testosterono, ar kitų lytinių hormonų gamybai. Potencijai vazektomija nekenkia, noro turėti lytinius santykius nesumažina.

Galimos vazektomijos komplikacijos

    • Operacinio pjūvio vietoje gali formuotis kraujosruva. Ši komplikacija pasitaiko apie 2% pacientų ir retai kada reikalauja papildomo gydymo.
    • Operacinio pjūvio infekcija taip pat reta, tačiau pasitaikanti vazektomijos komplikacija. Šios komplikacijos dažnis apie 3%.
    • Spermatozoidų granuliomos formavimasis būna beveik visiems pacientams. Susidaro nedidelis, vos čiuopiamas guzelis kapšelyje, kuris paprastai diskomforto nesukelia. Spermatozoidų granulioma formuojasi dėl to, kad, anksčiau ar vėliau, sėklidžių turinys šiek tiek laša pro sėklinį lataką.
  • Lėtinis sėklidžių skausmas. Tai gan dažnas vyrų, kuriems atlikta vazektomija, nusiskundimas. 1 iš 7 vyrų teigia jaučiantis tam tikrą diskomfortą sėklidėse, tačiau tik 1 iš 110 šis diskomfortas įtakoja gyvenimo kokybę.

Vazektomijos kaina 1050 eurų. Į kainą įskaičiuota narkozė, palata, pooperacinės pjūvių priežiūros priemonės. Jokių papildomų išlaidų nėra.

Mąstote apie vazektomiją? Turite papildomų klausimų? Registruokitės ir atvykite urologo konsultacijai.

+370 652 96622Užduokite klausimąRegistruokitės konsultacijai