Varikocelė, tai liga, kurios metu išsipučia ir padidėja kapšelio venos. Paprastai šiomis venomis iš sėklidžių turi nutekėti kraujas su mažu deguonies kiekiu bei maistinėmis medžiagomis. Patinimas atsiranda, kai kraujas teka venomis priešinga kryptimi negu turėtų, atgal į sėklidę. Ši liga panaši į kojų venų varikozę.
Varikocelės dažnos bręstantiems berniukams bei paaugliams. Šis kraujagyslių sutrikimas retai vystosi jaunesniems nei 10 metų, ar jau subrendusiems vyrams. Varikocelės dažniausiai randamos kairėje, nes kairės sėklidės kraujas nuteka kiek kitaip nei dešinės sėklidės. Tam tikrais atvejais varikocelė gali išsivystyti ir dešinėje.
Paprastai varikocelės neskausmingos bei nereikalauja gydymo, tačiau varikocelės gydymas rekomenduojamas kai:
- Jaučiamas skausmas
- Sėklidė nepakankamai gerai vystosi ar yra sumažėjusi (sėklidės atrofija)
- Atsiranda pakitimai, kurie potencialiai įtakoja galimybę susilaukti vaikų (nevaisingumas)
Varikocelė įtakoja vaisingumą ribodama kraujo srovės greitį, dėl ko sėklidės temperatūra tampa aukštesnė. Šis faktorius lemia tai, kad sėklidės gamina mažiau spermatozoidų, arba spermatozoidai būna nesveiki. Anksti pradėtas gydymas gali padėti sėklidei gaminti sveikesnę spermą, ar net inicijuoti sėklidės ataugimą.
Priežastys bei klasifikacija
Varikocelės vystymosi priežastys nėra žinomos. Manoma, kad tai susiję su per greitu berniukų lytinių organų augimu, tačiau aiškių rizikos faktorių nenustatyta.
Varikocelė skirstoma į tris laipsnius:
- Apčiuopiama stanginantis
- Apčiuopiama ramybėje
- Matoma per atstumą, netgi ramybėje
Varikocelė gali sukelti:
- Paveiktos sėklidės sumažėjimą (atrofija). Sėklidė pagrinde sudaryta iš spermą gaminančių kanalėlių. Kai kanalėliai pažeidžiami, pavyzdžiui esant varikocelei, sėklidė sumažėja ir suminkštėja. Nėra žinoma, kas tiksliai lemia sėklidžių mažėjimą, bet manoma, kad tai galėtų būti sutrikę venų vožtuvėliai, kurie trukdo kraujui nutekėti. Sutrikęs kraujo nutekėjimas padidina veninį spaudimą, ko pasekoje pažeidžiama sėklidė.
- Sunkumų susilaukiant vaikų (nevaisingumas). Šios ligos metu sėklidė būna per šilta. Tai veikia spermatozoidų formavimasį, judrumą bei funkciją.
Simptomai bei diagnozavimas
Varikocelė dažnai būna besimptomė. Retais atvejais jaučiamas skausmas, kuriam būdinga:
- Aštrus arba bukas diskomfortas kapšelio srityje
- Didėja stovint arba fizinio krūvio metu
- Dienos bėgyje linkęs intensyvėti
- Atsigulus palengvėja
Varikocelę galite pastebėti patys, arba ją gali pastebėti jus tiriantis gydytojas rutininio patikrinimo metu ar tiriant vaisingumą vyresniame amžiuje.
Kaip diagnozuojama varikocelė?
Varikocelė diagnozuojama gan paprastai, Jūsų gydytojas surinks detalią anamnezę, paklaus jūsų apie simptomus, jeigu jų turite.
Diagnozuojant varikocelę svarbiausia yra gydytojo ištyrimas. Gydytojas kruopščiai ištirs jūsų išorinius lytinius organus. Kapšelyje čiuopiamos išsipūtusios, susiraizgiusios venos, kurios geriau jaučiamos stovimoje padėtyje arba stanginantis. Būtinai turi būti ištiriamos abi sėklidės, palyginamas jų dydis. Dažniausiai varikocelės pusės sėklidė yra mažesnė.
Kraujo tekėjimas venomis atgal įvertinamas echoskopijos metu.
Dešinės pusės varikocelė reta, ją gali sąlygoti inksto tumoras. Būtina inkstų echoskopija patikrinti ar nėra inksto tumoro.
Vertinama spermos kokybė. Atliekama spermatograma. Taip pat rekomenduojamas MiOXSYS tyrimas, oksidaciniam stresui vertinti.
Įtariate, kad jums gali būti varikocelė?
Klinikoje gydytojas urologas Titas Simaška atlieka varikocelės diagnostiką, su varikocele susijusius tyrimus, eant reikalui parenka ir atlieka jums tinkamą gydymą.