Prostatos vėžio simptomai, klasifikacija

Ankstyvose stadijose prostatos vėžio simptomai dažniausiai yra labai nežymūs, o dažnai vyras iš vis nieko blogo nejaučia. Tačiau jeigu yra tam tikri sutrikimai, verta pasirodyti urologui prostatos vėžio patikrai.

Prostatos vėžio simptomai

Prostatos vėžio simptomai

Kadangi prostata liečiasi su šlapimo pūsle bei šlaple, jos patologija gali pasireikšti šlapinimosi sutrikimais:

 • Deginimo jausmas ar skausmas šlapinantis;
 • Apsunkintas šlapinimasis ar apsunkinta šlapinimosi pradžia, ar pabaiga;
 • Dažnesnis kėlimasis šlapintis naktį;
 • Šlapimo nelaikymas;
 • Susilpnėjusi šlapimo srovė;
 • Kraujo priemaiša šlapime.

Prostatos vėžys gali išplisti (metastazuoti) į aplinkinius audinius ar kaulus. Jei vėžys išplinta į stuburą, metastazės gali spausti nugaros nervus.

Kiti prostatos vėžio simptomai:

 • Kraujo priemaiša spermoje;
 • Sutrikusi erekcija (impotencija);
 • Skausminga ejakuliacija (spermos išsiveržimas);
 • Kojų ar dubens tinimas;
 • Klubų, kojų, pėdų tirpimas;
 • Pastovus kaulų skausmas ar netikėti lūžiai.

Jei atsirado šlapinimosi simptomai, tai dar jokiu būdu nereiškia, kad Jums prostatos vėžys!

Jei atsirado šlapinimosi simptomai, tai dar jokiu būdu nereiškia, kad Jums prostatos vėžys! Dažniausiai tai prostatitas ar gerybinė prostatos hiperplazija.

Erekcijos sutrikimai (impotencija) taip pat dažniausiai nėra sukeliami prostatos vėžio. Tai gali būti cukrinio diabeto, širdies ligų, rūkymo ar kitų ligų sukeltas sutrikimas.

Nepaisant visko simptomai yra simptomai ir jiems atsiradus, tikslinga urologo konsultacija.

Prostatos vėžio klasifikacija

Prostatos vėžys skirstomas pagal TNM klasifikaciją bei vėžinių ląstelių agresyvumą. Gydymas pasirenkamas atsižvelgiant į šiuos parametrus.

Atlikus diagnostinius tyrimus (apčiuopa, radiologiniai tyrimai) nustatoma ligos stadija, vertinama ar auglys pažengęs ir ar vėžys išplitęs į limfinius mazgus bei kitus organus.

Prostatos vėžio TNM klasifikacija nustato auglio invazyvumą (T), kas vertinama skalėje nuo 1 iki 4. Taip pat priskiriama a, b arba c reikšmė, kuri priklauso nuo naviko dydžio.

Vertinama ar liga išplitusi į limfinius mazgus (N) bei kitus organus (M). Prostatos vėžys dažniausiai plinta į kaulus, dažnai stuburą, plaučius, kepenis bei smegenis.

Gydymo taktika apsprendžiama remiantis TNM bei Gleason klasifikacija, vertinamas paciento amžius, gretutinės patologijos, šeiminė anamnezė, bendra sveikatos būklė.

Kitas prostatos vėžio klasifikacijos elementas – Gleason gradavimo sistema. Šį vertinimą atlieka patalogoanatomas, vertindamas prostatos biopsijos metu gautą medžiagą. Ši sistema parodo auglio agresyvumo lygį. Kuo auglys agresyvesnis, tuo greičiau jis auga. Skaičiais yra aprašomi pakitimai, stebimi prostatos vėžio audinyje. Pirmasis skaičius yra dažniausiai randamas audinys, antrasis nurodo antrą pagal dažnumą audinį preparate. Prostatos audinio pokyčiai yra vertinami skalėje nuo 1 iki 5, tad pats vertinimas gali būti nuo 0 iki 10. 1 – mažiausiai agresyvumas, 5 – didžiausias agresyvumas. Kasdienėje praktikoje labai retai nustatomi pakitimai, mažesni nei 3, tad mažiausias nustatomas skaičius paprastai būna 3+3=6.

Gleason skale

Gydymo taktika apsprendžiama remiantis TNM bei Gleason klasifikacija, vertinamas paciento amžius, gretutinės patologijos, šeiminė anamnezė, bendra sveikatos būklė.

Informacija paruošta remiantis Europos urologų asociacijos pacientų informavimo sistema.

Taip pat skaitykite:

+370 652 96622 Užduokite klausimą Registruokitės konsultacijai